یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر مقام معظم رهبری منتشر شد

زنده نگه داشتن یاد شهدا و برگزاری محافل و یادواره‌ها که قدمتی به بلندای تاریخ تشیع داشته و در ایام انقلاب اسلامی ایران و پس از آن به خصوص پس از دفاع مقدس به ده‌ها هزار مورد در سال افزایش داشته است، یک اقدام فرهنگی بسیار مهم و تاثیرگذار است که تا کنون هیچ شاخصی برای سنجش و ارتقاء آن در دسترس فعالان این عرصه قرار نگرفته است. از این رو دفتر پژوهش‌های شبکه ملی وارثون پس از فعال‌سازی «ستاد مردمی یادواره‌ها و محافل شهدا»، نسبت به این مهم و تولید این اثر اقدام نمود.


در این اثر که اولین دست‌آورد پروژه «گردآوری دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص جهاد و فرهنگ جهادی» است، به مهمترین مسائل در خصوص زنده نگاه داشتن یاد شهدا، به خصوص در قالب برگزاری محافل و یادواره‌های شهدا پرداخته شده است.


برای تدوین این اثر، در مرحله نخست از میان مجموع بیانات و مکتوبات ایشان، هر کدام که به نوعی به مسأله جهاد یا شهادت مرتبط بود استخراج گردید؛ بیانات ایشان در مناسبت‌های خاص و مرتبط با دفاع مقدس یا شهادت، بیانات در جمع خانواده‌های معظم شهداء، در جمع نیروهای نظامی و انتظامی، در جمع برگزار کنندگان کنگره‌های شهداء و مانند آن، همراه با مکتوبات ایشان مانند؛ پیام به کنگره‌ها و یادواره‌ها، پیام به مناسبت شهادت فرزندان غیور ملت، و مانند آن، از جمله مهم‌ترین منابع گردآوری دیدگاه¬های ایشان بود.


در این مرحله پس از متن پژوهی، بیش از 700 فراز از دیدگاه های ایشان به دست آمد که به صورت‌های مختلف به مساله زنده نگه داشتن یاد شهداء و ابعاد مرتبط با آن اشاره داشت. جهت تدوین این فرازها، مجموع آن‌ها در چند مرحله مورد مطالعه قرار گرفته و نمایه شدند. حاصل بررسی این نمایه‌ها، و اشتراکات و افتراقات میان آن ها بیان‌گر توجه معظم له به ابعاد مختلف و متنوع در خصوص مساله زنده نگه داشتن یاد شهداء بود.


بر پایه این نتایج، مجموع این فرازها در هشت فصل طبقه بندی شدند؛ چیستی یادواره، ضرورت برگزاری، اهمیت برگزاری، اهداف برگزاری، آثار یادواره‌ها، سلول‌های بنیادین یادواره، ارکان یادواره‌ها و آسیب‌ها، مهم‌ترین ابعادی هستند که مورد توجه معظم له قرار داشته و ایشان رهنمودها و نکاتی را در خصوص آن بیان فرموده‌اند. بیان این ابعاد می تواند تعیین کننده شاخص‌های مورد نظر برای ارتقاء هرگونه تلاش برای زنده نگه داشتن یاد شهدا، به خصوص محافل و یادواره‌ها باشد.

«یادواره تراز»؛ یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خامنه ای می باشد که به همت واحد پژوهش‌های شبکه ملی وارثون (فعالان مردمی عرصه جهاد و شهادت)، در قطع رقعی و 478 صفحه، توسط انتشارات شهید کاظمی، روانه بازار شد.

  • تاریخ انتشار : 06 اسفند 1398