اشتراک گذاری

خودتحریمی

ارسال نظر

دفتر گفتمان انقلاب اسلامی

شهید کاظمی

قیمت :
12,000تومان
قیمت با تخفیف :
9600تومان
موضوع اصلی سیاسی/اجتماعی/اقتصادی/تاریخی
موضوع فرعی اسناد/مدارک/گزارشات
نوبت چاپ 2
سال انتشار 1397
شابک 9786008857471
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 200 صفحه
وزن کتاب 264 گرم

معرفی کتاب

نگاهی به خسارت‌ها و پیامدهای سند ننگین و ابعاد FATF

این کتاب مشتمل بر بیست مقاله در تبیین ابعاد FATF، اهداف آمریکا از هدایت ایران به‌سوی آن، نقد اظهارات مسئولان دولت در حمایت از FATF، تبعات حقوقی و امنیتی پذیرش این قرارداد برای کشور است. امروز ایران پس از تجربۀ خسارت‌بار برجام هسته‌ای، در آستانۀ برجام مالی، کاپیتولاسیون اقتصادی و خسارت محضی قرار دارد.

از ابتدای انقلاب اسلامی در کنار مکتب فکری اصیل اسلام ناب، که نماد و رهبر آن امام‌خمینی(ره) بود، خط فکری دیگری وجود داشت که در عین اعلام پایبندی به اصول انقلاب، دارای فاصله‌های جدی با مکتب و ممشای امام راحل بود. امام‌خمینی(ره) که انقلاب را بر اساس اسلام حداکثری و مشی انقلابی بنا نهاده بود و با متحجران و متجددان فاصله‌ای روشن داشت، همواره از قاعدین و نشستگان و خستگان از قیام و مجاهدت در راه رسیدن به آرمان‌های ناب اسلامی و شیعی گله‌مند بود. نمود این گله‌مندی و دردمندی در پیام جام زهر و منشور روحانیت به‌خوبی دیده می‌شود. جریانی همواره از ایستادگی، مجاهدت و مقاومت کناره گرفته و راه پیشرفت را در عبور از «انقلابی بودن» تعریف می‌کردند.

ترجمۀ عینی این خط فکری، و نتیجۀ عملی آن هضم شدن در هجمۀ سیری‌ناپذیر دنیای مدرن و قدرت‌های استکباری بود. پذیرش ولایت طاغوت و آقایی حکومت‌های ظلم و جور، یعنی امریکا و غرب، ثمرۀ عملی تبعیت از این جریان بود.

گزیدۀ متن

نهاد FATF یک نهاد مالی در ظاهر بین‌المللی است که ذیل گروه G7 شکل گرفته و کار ویژۀ خود را پیگیری شفافیت مبادلات مالی برای مبارزه با پولشویی، خصوصاً در قالب معاملات مواد مخدر و مقابله با تأمین مالی تروریسم اعلام کرده است. این نهاد در سال 2012، 49 توصیه را به‌عنوان استانداردهای خود ابلاغ کرد که شامل 9 توصیۀ مبارزه با تروریسم و 40 توصیه برای شفافیت مالی است.

از نظر این نهاد مالی، کشورها به چهار دستۀ استاندارد، در حال پیشرفت، غیر همکار، و لیست سیاه تقسیم می‌شوند که از سال 2010 ایران به بهانۀ برنامه هسته‌ای در قالب کشورهای لیست سیاه قرار گرفت.

//