اشتراک گذاری

سفر سرخ

ارسال نظر

نصرت الله محمودزاده

شهید کاظمی

قیمت :
30,000تومان
قیمت با تخفیف :
24000تومان
موضوع اصلی فرهنگ و هنر پایداری/مقاومت
موضوع فرعی خاطرات/تاریخ شفاهی
نوبت چاپ 29
سال انتشار 1398
شابک 9789651146657
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 320 صفحه
وزن کتاب 389 گرم

معرفی کتاب

زندگی‌نامۀ داستانی، سرگذشت و یادداشت‌های شهید سیدحسین علم‌الهدی (برگزیدۀ جشنوارۀ ربع قرن کتاب دفاع مقدس)

سیدحسین علم‌الهدی متولد ۱۳۳۷ و از فعالان قبل و بعد از انقلاب سال 13۵۷ و فرمانده سپاه هویزه در جنگ ایران و عراق بود. وی در سن ۲۲سالگی در عملیات نصر در تاریخ 15دی‌ماه1359 به فیض شهادت نایل آمد. نویسنده دربارۀ آشنایی‌اش با این علم‌الهدی نوشته است: «آشنایی با سیدحسین علم‌الهدی در جبهۀ سوسنگرد، به‌ویژه هویزه در اوایل حملۀ عراق به ایران فرصتی شد تا ژرف‌نگری این جوان را کنجکاوانه دنبال کنم. مقاومت او در برابر تانک‌های سرمست عراقی در دشت هویزه نقطۀ عطف این آشنایی بود. هنگامی که در غروب ۱۶دی‌ماه۱۳۵۹ با جسد آغشته به خونش مواجه شدم، فهمیدم این مرد برگ زرینی از تاریخ این دیار خواهد شد.»

ازجمله آثار نویسنده می‌توان به عقیق، شب‌های قدر کربلای پنج، جادۀ بهشتیان و... اشاره کرد.

گزیدۀ متن

حسین گاه این بیابان را در فردایی پرآشوب تصور می‌کرد و خود را در قلب میدانی می‌دید که رگبارش امان دشمن را بریده است. گاه خود را در محاصرۀ انبوهی از تانک‌های دشمن تصور می‌کرد که هیچ راه گریزی برایش متصور نیست. شاید به همین دلیل بود که در نظرش غم و شادی در هم آمیخته بودند و او را به وجد می‌آوردند. اولین‌بار بود که جنگ را با تمام معنایش در ذهن مرور می‌کرد.

«خداوند هرگونه جنگ را به‌جز جهاد علیه کفار ممنوع ساخته است. تنها جنگی مشروع است که هدف نهایی آن جهاد باشد. فردا چه خواهد شد؟ آیا افکار شوم صدام مسلمین عراق را در صف کفار قرار داده است؟» با صدای مهیب توپ‌خانه به خود آمد. یاد شمشیر ذوالفقار امام‌علی(ع) افتاد که چگونه ناکثین را از دم تیغ می‌گذراند.

آنچه از دوران سکوت امام‌علی(ع) خوانده بود، در نظرش مجسم شد و تفسیر هرچه که چند دقیقه قبل مرور کرده بود، در نظرش تغییر کرد و رفته‌رفته به آرامش رسید...

//