یادداشت مقام معظم رهبری بر کتاب
درباره کتاب

جنگ که شروع شد، خیلی‌ها به جبهه‌ رفتند. بسیاری‌شان شهید شدند اما تعدادی‌شان ماندند تا روایت کنند. انگار رسالت‌شان این بود که راوی روزهایی باشند که نسل‌های بعد، به چشم خود ندید‌ه‌اند اما می‌توانند از میان خاطره‌های راویان، نظاره‌گر روزهایی باشند که آدم‌هایی با خلوص دل رفتند تا از وطن‌شان دفاع کنند و نام‌شان هنوز هم زنده‌ است. در میان این خاطرات شفاهی حاج‌حسین یکتا، شهدای بسیاری حضور دارند که به خواننده یادآوری می‌کنند چطور ایران در هشت سال دفاع مقدس سربلند ایستاد و توانست مسیری که بعد از پیروزی انقلاب آغاز شده بود را پرشکوه ادامه دهد.

درباره حاج‌حسین یکتا

حاج‌حسین یکتا متولد سال 1346 در قم است. ایشان سال‌های دفاع مقدس را در جبهه‌ها گذرانده است، به‌همین خاطر روزهای جوانی‌اش پر از خاطرات عملیات‌های مختلفی همچون والفجر 3 و 4، بدر، والفجر 8 ، کربلای 1 و 4 و 5 و ... است و دوستان جوانی‌اش حالا شهیدانی هستند که در روایت‌هایش حضوری پررنگ دارند.

درباره نویسنده

زینب عرفانیان کارشناسی ارشد در رشته تاریخ اسلام دارد و علاقه‌اش به دفاع مقدس او را به نوشتن زندگی‌نامه شهدا و رزمنده‌های جنگ کشانده است. وی پیش از کتاب «مربع‌های قرمز»، دو کتاب دیگر با عنوان «علمداران» و «رسول مولتان» را نوشته است.